Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biblické příběhy

27. 12. 2006

ObrazekPřed nedávnem vyšla vynikající kniha, kterou napsal kunsthistorik Slavomír Ravik. Jedná se o výklad Biblických knih, na kterém její autor pracoval nepřetržitě třicet let.

Kniha, kterou letos vydalo nakladatelství Levné knihy vznikala velmi pohnutě. Sám autor, který byl od sedmdesát let v klatbě a nesměl v tehdejším socialistickém Československu veřejně publikovat ji psal jakoby do šuplíku. Cela kniha je však prošlapána nejen historickými údaji, ale také rozjímavým textem nad jednotlivými udaláostmi z Bible. Sám pan Ravik při ní pečlivě rozmýšlel každé slovo.

Text knihy byl tehdy přece jen uveřejněn, ale pod hrozbou šikanování úřadů na osobu ThDr. Skoblíka, který dovolil Slavomíru Ravikovi texty jeho kinhy zveřejňovat na kostelní nástěnce, ale utajení se naštěstí vydařilo a navíc o text biblického vykladu byl takový zájem, že se málem dosáhlo jeho samizdatového vydání.

I přes některé nedostatky (s knihou si důkladně zahrál tiskařský šotek) se jedná o dílo, ze kterého se dá vybírat také na biblická společnstva, společný výklad, či jen pro vlastní soukromé biblické studium.

Knihu vydalo nakladatelství Levné knihy lze jí získat za pouhých 99,- kč.

Objednat knihu po internetu


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Biblické příběhy

(Ravik, 13. 4. 2007 11:17)

Co se světců týče, pokud se Vám zazdálo, že jsem netrefil data, vězte, že jsem vycházel z informačního standardu, jímž je Encyclopaedia Britannica, nemluvě o přehledu literatury, který jste nejspíše vůbec nečetl, ač je součástí knihy. Co ale máte na mysli svým tvrzením, že kniha biblických příběhů neměla být knihou katolickou, ví jen sám Bůh. A že vydavatelství Levné knihy je s to nabídnout takovouto práci, která mi zabrala v letech předlistopadových hrozně času, za 99 korun, pak mohu být vydavateli jenom vděčný. Protože tohle dílo vycházelo kdysi v kostele sv.Ignáce na pokračování, s jistým rizikem pro ThDr.Jiřího Skoblíka (porušení státního souhlasu), za to mohu být jen vděčný. Aspoň si to mohou přečíst lidé, pro něž Bible sama o sobě je četbou víceméně náročnou. Ale máte-li tak jasnou představu, zkuste si sednout, opatřit si odbornou literaturu, diskutujte s duchovními a vytvořte dílo, nad nímž budu jenom čubrnět. Mimochodem na rozdíl od Vás jsem se aspoň podepsal.
Takže mám, jak vidíte, alespoň "Kinderstube."

Ravik

(Vladimír, 11. 1. 2007 23:06)

Četl jsem knihu od stejného autora, která se zabývala světci a bylo v ní hoooodně faktických chyb. Někde se autor v letopočtech sekl klidně i o stovky let - možná to byl překlep. Nicméně si nemyslím že to je katolická kniha... Doporučuji dražší, kvalitnější a katolické...